logo
DAV PUBLIC SCHOOL, CCL
Beniadih, Giridih, Jharkhand - 815311
Latest News  
 
Achievements - Month Wise
» 2019
January
 
» 2015
January
Sports Achievement Diary 2018-19 Back to Achievement Page

DAV PUBLIC SCHOOL, CCL, GIRIDIH

SPORTS CORNER

WINNER NEVER QUIT AND QUITTERS NEVER WIN

The Session 2017-18 was a great year in the field of sports for DAV Public School, CCL, Giridih. The students won laurels at all levels starting from Cluster to National in the DAV National Sports Meet. DAV National Sports for girls was held at DAV Sahibabad, Delhi NCR 15 zones of all india DAV participated in the above mentined Meet. Our school defeted Punjab, Haryana, Uttrakhand and reached the finals in the GIRLS CRICKET. The other acheivement are mentioned below :-  

DAV NATIONAL SPORTS MEET - 2018 (NATIONAL LEVEL)

S.NO.

NAME OF THE TOURNAMENT

VENUE

DATE

ACTIVITY  NAME

POSITION ACHIVER’S

1

DAV NATIONAL SPORTS            (NATIONAL LEVEL)

DAV MUSAM VIHAR

05.12.2018

TAEKWONDO (GIRLS)

GOLD

46 – 49 KG

ANJALI(X A)

SILVER

63 – 68 KG

GRECY RAJ (X B)

SILVER

44 – 46 KG

SANDHYA SINGH (X B)

2

DAV NATIONAL SPORTS            (NATIONAL LEVEL)

 

05.12.2018

CRICKET (GIRLS)

RUNNER  UP

RIMA RAJ (X A)

SHREYANSHI (VIII A)

CHOTI KUMARI (VIII A)

PUJA KUMARI (X A)

KUMARI SANYA (X B)

NANCY LADIA (XI C)

KAUSHIKI KUMARI (XI C)

NITYA SAKHA (XII C)

MEGHA PANDEY (VIII B)

KIRAN KUMARI (X B

NAINA KUMARI (X B)

KUKI KUMARI (VII A)

NIKITA 

SIBBI MEHAR

NAZMEEN BANO

3

DAV NATIONAL SPORTS             (NATIONAL LEVEL)

 

05.12.2018

HOCKEY (GIRLS)

RUNNER UP (SILVER)

ISHA SHARMA (XI C)

AKSHRA RAJ (VII A)

KHUSHI SINGH (VIII A)

POOJA KUMARI (VIII A)

KAJAL KUMARI (VII A)

PREETI KUMARI (VIII A)

DEEPA KUMARI (VII A)

SNEHA KUMARI (VII B)

PURNIMA (VII B)

BHUMIKA GUPTA (VII A)

SHRUTI SINHA (VII B)

VAISHNAVI PRASAD (VII A)

MAHIMA JYOTI (VII A)

SHIPRA KUMARI (VII B)

SANA NISHA (VI B)

4

DAV NATIONAL SPORTS             (NATIONAL LEVEL)

HANSRAJ COLLEGE , DELHI

05.12.2018

RIFLE SHOOTING

BRONZE

MOUMITA BANERJEE (XI C)

5

DAV NATIONAL SPORTS            (NATIONAL LEVEL)

KHELGAON, RANCHI

12.12.2018

TAEKWONDO (BOYS)

BRONZE

73 – 78 KG

KUMAR BADAL (X A)

 

 

DAV NATIONAL SPORTS MEET - 2018 (ZONAL LEVEL)

1

DAV NATIONAL SPORTS (ZONAL  LEVEL)

DAV PUBLIC SCHOOL, ARA, KUJU

02.11.2018

 –

03.11.2018

HOCKEY (GIRLS)

RUNNER UP (SILVER)

ISHA SHARMA (XI C)

AKSHRA RAJ (VII A)

KHUSHI SINGH (VIII A)

POOJA KUMARI (VIII A)

KAJAL KUMARI (VII A)

PREETI KUMARI (VIII A)

DEEPA KUMARI (VII A)

SNEHA KUMARI (VII B)

PURNIMA (VII B)

BHUMIKA GUPTA (VII A)

SHRUTI SINHA (VII B)

VAISHNAVI PRASAD (VII A)

MAHIMA JYOTI (VII A)

SHIPRA KUMARI (VII B)

SANA NISHA (VI B)

2

DAV NATIONAL SPORTS (ZONAL  LEVEL)

DAV PUBLIC SCHOOL, RAJRAPPA

02.11.2018

 –

03.11.2018

CRICKET (GIRLS)

WINNER

RIMA RAJ (X A)

SHREYANSHI (VIII A)

CHOTI KUMARI (VIII A)

PUJA KUMARI (X A)

KUMARI SANYA (X B)

NANCY LADIA (XI C)

KAUSHIKI KUMARI (XI C)

NITYA SAKHA (XII C)

MEGHA PANDEY (VIII B)

KIRAN KUMARI (X B

NAINA KUMARI (X B)

KUKI KUMARI (VII A)

NIKITA 

SIBBI MEHAR

NAZMEEN BANO

3

DAV NATIONAL SPORTS (ZONAL  LEVEL)

DAV PUBLIC SCHOOL, RAJRAPPA

02.11.2018

 –

03.11.2018

TAEKWONDO (OVERALL RUNNER UP)

GOLD

73 – 78 KG

KUMAR BADAL (X A)

GOLD

44 – 46 KG

SANDHYA SINGH (X B)

GOLD

63 – 68 KG

GRECY RAJ (X B)

SILVER

46 – 49 KG

ANJALI(X A)

SILVER

52 – 55 KG

ADITI SINHA (VII B)

BRONZE

49 – 52 KG

NISHA (X A)

BRONZE

59 – 63 KG

PRIYANSHU KUMARI (XI A)

 

 

 

 

 

DAV NATIONAL SPORTS MEET – 2018 (CLUSTER LEVEL)

1

DAV NATIONAL SPORTS (CLUSTER LEVEL)

BNS DAV PUBLIC SCHOOL, CCL, GIRIDIH

10.10.2018 – 11.10.2018

HOCKEY (GIRLS)

RUNNER UP (SILVER)

ISHA SHARMA (XI C)

AKSHRA RAJ (VII A)

KHUSHI SINGH (VIII A)

POOJA KUMARI (VIII A)

KAJAL KUMARI (VII A)

PREETI KUMARI (VIII A)

DEEPA KUMARI (VII A)

SNEHA KUMARI (VII B)

PURNIMA (VII B)

BHUMIKA GUPTA (VII A)

SHRUTI SINHA (VII B)

VAISHNAVI PRASAD (VII A)

MAHIMA JYOTI (VII A)

SHIPRA KUMARI (VII B)

SANA NISHA (VI B)

2

DAV NATIONAL SPORTS (CLUSTER LEVEL)

DAV PUBLIC SCHOOL, CCL, GIRIDIH

10.10.2018 – 11.10.2018

TAEKWONDO (BOYS)

GOLD

73 – 78 KG

KUMAR BADAL (X A)

BRONZE

59 – 63 KG

NITISH KUMAR (VII A)

BRONZE

+78 KG

ABDUL WADOOD (XI C)

BRONZE

55 – 59 KG

PRATIK SHARMA(IX A)

TAEKWONDO (GIRLS)

GOLD

63 – 68 KG

GRECY RAJ (X B)

GOLD

59 – 63 KG

PRIYANSHU KUMARI (XI A)

GOLD

44 – 46 KG

SANDHYA SINGH (X B)

GOLD

46 – 49 KG

ANJALI(X A)

SILVER

49 – 52 KG

NISHA (X A)

SILVER

52 – 55 KG

ADITI SINHA (VII B)

BRONZE

55 – 59 KG

TRISHALA JHA (VIII A)

KARATE (GIRLS)

SILVER

52 KG

ISHA KUMARI (VIII)

SILVER

64 KG

ASTHA SINHA (VIII B)

KARATE (BOYS)

GOLD

54 KG

MD AAMIR (VIII A)

SILVER

35 KG

PRINCE RAJ DAS (V B)

3

DAV NATIONAL SPORTS (CLUSTER LEVEL)

BNS DAV PUBLIC SCHOOL, CCL, GIRIDIH

10.10.2018 – 11.10.2018

CRICKET (GIRLS)

WINNER

RIMA RAJ (X A)

SHREYANSHI (VIII A)

NAINA KUMARI (X B)

KUMARI SANYA (X B)

PUJA KUMARI (X A)

CHOTI KUMARI (VIII A)

KIRAN KUMARI (X B)

NITYA SAKHA (XII C)

NANCY LADIA (XI C)

KAUSHIKI KUMARI (XI C)

MEGHA PANDEY (VIII B)

KUKI KUMARI (VII A)

AKANKSHA 

SIBBI MEHAR

NAZMEEN BANO

 

DISTRICT LEVEL

 

1

2ND VIDYASAGAR NEELAM DISTRICT CHESS TROPHY – 2018

METROS BULDING, GIRIDIH

08.05.2018 – 12.05.2018

CHESS

1ST

U – 17 BOYS

AKSHAY JHA

2ND

U – 13 BOYS

NABARUN HALDAR

2ND

U – 11 BOYS

ANIKET PATNAIK

2.

TAEKWONDO CHAMPIONSHIP ORGANISED BY KRIDA BHARTI

SARASWATI SISHU VIDYA MANDIR, GIRIDIH

01.09.2018

TAEKWONDO

GOLD

U – 17

ANJALI (X A)

GOLD

U – 17

NISHA (X A)

GOLD

U – 17

SANDHYA (X B)

GOLD

U – 17

BADAL (X A)

GOLD

U – 14

ADITI (VII B)

GOLD

U – 14

TRISHALA (VIII A)

SILVER

U – 17

KARTIK (X A)

SILVER

U – 14

SANSKRITI (VII B)

SILVER

U – 17

PRIYANSHU (XI C)

BRONZE

U – 17

ARYAN (IX B)

3.

GIRIDIH DISTRICT ATHLETIC ASSOCIATION

GIRIDIH STADIUM, GIRIDIH

08.09.2018 – 09.09.2018

ATHLETICS

2ND

DISCUSS THROW           (U – 16 BOYS)

PRIYANSHU KUMAR

3RD

200 MTS.         (U – 18 BOYS)

AMAN RAJ

3RD

SHOT-PUT       (U – 18 BOYS)

MD.SOHRAB ANSARI

4.

DISTRICT LEVEL COMPETITION

(BY DEPT. OF SPORTS, JHARKHAND GOV. AND GIRIDIH DIST. BADMINTON ASSOCIATION)

INDOOR STADIUM, GIRIDIH

25.11.2018

INTER SCHOOL BADMINTON TOURNAMENT (13-17 YRS. BOYS/GIRLS GROUP)

RUNNER’S UP

JUNIOR GROUP

KASHISH RAWANI (X A)